E-Posta Kurulum Ayarları

iPad Mail Ayarları

iPad E-posta ayarlarını düzenleme

E-posta hesabınızı iPad’de kullanmadan önce hesabınızı Posta öğesine eklemelisiniz.Ek hesapları, Ayarlar > Posta, Kişiler, Takvimler> Hesap Ekle öğelerine dokunarak ayarlayabilirsiniz..

SMTP ayarlarını denetleme

Ayarlar > Posta, Kişiler, Takvimler öğelerine dokunun. Hesaplar öğesinin altında, posta göndermeyi denediğiniz hesaba dokunun.

iPad’de birden fazla e-posta hesabı kullanmak

iPad’de birden fazla e-posta hesabı kullanıyorsanız, diğer hesabın SMTP sunucusunu kullanmayı deneyin. SMTP hesabı öğesine dokunun ve Açık/Kapalı sürgüsünde Açık seçeneğini belirleyin.

Hesabı Doğrudan iPad’de Ayarlama

Bilgisayarlar ve taşınabilir cihazların posta ayarları farklılık gösterebilir. E-posta hesabınızı iTunes kullanarak eşzamanladıysanız, bu hesabın doğrudan iPad’inizde ayarlanması doğru ayarlara sahip olduğunuzdan emin olmanız konusunda size yardım edecektir.Ayarlar > Posta, Kişiler, Takvimler öğesine dokunun ve ardından e-posta sağlayıcınıza dokunun.

iPad’inizde zaten bir hesabınız varsa, Hesap Ekle öğesine dokunun ve ardından e-posta sağlayıcınıza dokunun.Siz e-posta adresinizi girerken, iPad servis sağlayıcınızın sizin için uyguladığı ayarları arayacaktır. iPad servis sağlayıcınızın ayarlarınız bulamazsa, bu makale gerekli hesap ayarlarının servis sağlayıcınızdan alınmasında size yardımcı olabilir.

 

iPad’i Yeniden Başlatma

iPad’i yeniden başlatmak için, öncelikle kırmızı sürgü görüntülenene kadar Uyut/Uyandır düğmesini basılı tutarak iPad’i kapatın. Parmağınızı sürgünün üzerinde kaydırdığınızda, iPad birkaç saniye içinde kapanacaktır. Ardından, Apple logosu görüntülenene kadar Uyut/Uyandır düğmesini basılı tutarak iPad'i açın. Hala e-posta gönderemiyorsanız, Bilkom İletişim Merkezini arayın ya da en yakın Yetkili Servis Merkezinden yardım alın.

YUKARI